info@smtcl.com.tr
+90 212 671 41 33

Yerli Otomobilde Hedef 2019

Yerli Otomobilde Hedef 2019

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Faruk Özlü, yerli otomobil çalışmalarında büyük mesafe kat edildiğini belirterek, 2019’un Mart ayına yerli otomobili yetiştirmeyi hedeflediklerini kaydetti. Özlü, yerli otomobili 3 ya da 5 firmadan oluşan bir konsorsiyumun üreteceğini, devletin de buna destek olacağını dile getirdi.

Yeni iş modeli
Bir televizyon kanalında konuşan Faruk Özlü, yerli otomobille ilgili önemli bilgiler verdi. Yerli otomobil çalışmasının TÜBİTAK bünyesinde başladığını ve belli bir aşamaya gelindikten sonra iş modelinde bir değişiklik yapıldığını ifade eden Özlü, “Bilindiği gibi, otomobil konusu aslına ticari ağırlığı daha fazla olan bir konu, teknolojiden ziyade ticari ağırlığı daha fazla olan bir konu. Biz burada iş modeli konusunda bir çalışma yaptık, yeni bir iş modeli belirledik, burada özel sektörün önde olduğu, devletin destekliği bir model söz konusu. Yeni iş modeline göre inşallah önümüzdeki günlerde yeni modelle birlikte bu çalışmaya devam edeceğiz. Türkiye kendi otomobilini tasarlama, bir marka oluşturma noktasında iddialı, bundan vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Konsorsiyum oluşturuluyor
Bakan Özlü, yerli otomobilin üretimi için görüştükleri firmaların bir konsorsiyum oluşturmasını beklediklerini, 3 ya da 5 firmadan oluşan konsorsiyumun çok yakında ortaklık sözleşmesi imzalayacaklarını söyledi. Firma isimleri hakkında herhangi bir bilgi vermeyen Özlü, ortak çalışma sonucu ilk yerli aracın ortaya çıkaracağını kaydetti.

İlk etapta ticari taksi
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, önemli olanın Türkiye’nin kendi markasını ortaya çıkartması olduğunu belirterek, “Yoksa biz otomobil üretiyoruz. Türkiye’de bakın geçen sene yaklaşık 1,5 milyona yakın otomobil üretildi ve bunların da yüzde 70’in üzerinde yurt dışına ihracatı yapıldı. Dolayısıyla bizim amacımız, bir yerli otomobil üretmekten ziyade yerli bir marka oluşturmak. Bunun için de bir ticari taksi modeli düşünüyoruz, ticari taksi modeliyle başlayıp daha sonraki A segmenti, B segmenti, C segmenti büyümeyi düşünüyoruz” diye konuştu.

2019 hedefi
Hedeflerinin 2019’un mart ayına yerli otomobili yetiştirebilmek olduğunu dile getiren Özlü, “Bu tabii firmalarımızın performansına bağlı, onların birbirleriyle entegre olması bağlı, altyapıyı kurmalarına bağlı. Fakat bizim hedefimiz 2019 yılıdır. Biz bu projede küresel bir başarı hedefliyoruz, yani sadece Türkiye için otomobil üretmeyeceğiz, dünya için üreteceğiz. Örneğin ticari taksi modeli ürettiğimizde sadece bunu Ankara, İstanbul, Türkiye’deki şehirlerde değil, örneğin New York’a gittiniz, havaalanında indiniz, bir taksi çağırdınız, sizi karşılayacak olan taksinin bir Türk modeli, bir Türk tasarımı, markası olması kuvvetle muhtemel. Yani biz küresel bir başarıyı hedefliyoruz, bütün dünya için bunu yapmayı düşünüyoruz” dedi.

HIZLI İLETİŞİM

Sorun Ve Şikayetlerinizi Bize Hızlı Bir Şekilde Bildirin